رشته‌ مطالعات هنر اسلامی

مشخصات کلی رشته مطالعات هنر اسلامی

۱. تعریف و هدف

هدف از برگزاری دورۀ سطح دو و سه پیوسته «مطالعات هنر اسلامی» در حوزۀ علمیۀ خراسان، پرورش طلاب مستعد و دغدغه‌مند در مباحث نظری آن رشته است تا به پژوهش­گرانی متخصص و به روز در زمینۀ مطالعات هنر اسلامی تبدیل شوند. این پژوهش­گران پس از طی واحد‌های مورد نظر، کارشناسان دینی‌ای خواهند شد که توانایی پژوهش و تحقیق در مباحث هنری را با رویکردی نظری دارند. آنان پس از رصد‌کردن چالش‌ها و مسایل بنیادین در زمینۀ هنر، با مراجعه به متون اسلامی، اعم از فقهی، کلامی، فلسفی و عرفانی توانایی پاسخ­گویی به آن مسایل را خواهند داشت.

۲. ضرورت تدوین رشتۀ تخصصی مطالعات هنر

«اینکه بنده در بارۀ علوم انسانى در دانشگاه‌ها و خطر این دانش‌هاى ذاتاً مسموم هشدار دادم، هم به دانشگاه‌ها، هم به مسئولان به خاطر همین است. این علوم انسانى‌اى که امروز رایج است، محتواهایى دارد که ماهیتاً معارض و مخالف با حرکت اسلامى و نظام اسلامى است؛ متکى بر جهان‌بینى دیگرى است … وقتى این­ها رایج شد، مدیران بر اساس آن‌ها تربیت می­شوند؛ همین مدیران مى‌آیند در رأس دانشگاه، در رأس اقتصاد کشور، در رأس مسائل سیاسى داخلى، خارجى، امنیت، غیره و غیره قرار می‌گیرند. حوزه‌هاى علمیه و علماى دین پشتوانه‌هائى هستند که موظفند نظریات اسلامى را در این زمینه از متون الهى بیرون بکشند، مشخص کنند، آن‌ها را در اختیار بگذارند، براى برنامه‌ریزى، براى زمینه‌سازى‌هاى گوناگون. پس نظام اسلامى پشتوانه‌هایش علماى دین و علماى صاحب‌نظر و نظریات اسلامى است؛ لذا نظام موظف به حمایت از حوزه‌هاى علمیه است، چون تکیه‌گاه اوست.»
(مقام معظم رهبری؛ دیدار با طلاب، فضلا، و اساتید حوزۀ علمیه قم، ۲۹دی‌ماه ۸۹)

ضرورت تشکیل رشته‌های نظام­‌مند در زمینه‌های متفاوت در این دوره و نیز پرورش طلاب جوان، امروزه اصلی مسلم است که مقام معظم رهبری بایستگی آن را به‌خوبی تشخیص دادند؛ زیرا علوم انسانیِ غربی ماهیتی اومانیستی دارد و بر اساس جهان‌بینی غیر الهی بنا شده است؛ ازاین‌رو آثار تربیت‌یافتگان این مکاتب با اندیشه و دغدغۀ اصلی اسلام و جامعۀ اسلامی ناسازگار است. حوزه‌های علمیه باید سرمایۀ عظیم چند صد‌ سالۀ خود را برای این امر به کار گیرند و مؤلفه‌های تمدن­ساز را از میان متون اسلامی استخراج کنند و به زبانی روزآمد بیان کنند و نیز بر اساس شیوه‌ای بومی، به طلاب جوان آموزش دهند. حوزۀ علمیۀ خراسان بر اساس راهبرد جدید خود در تشکیل هیئت‌های اندیشه‌ورز، این مأموریت را به‌عهدۀ این هیئت‌ها قرار داده است. هیئت‌های اندیشه‌ورز همان­طور که مقام معظم رهبری در سخنان خود در سوم آذرماه ۱۳۹۵ بیان فرمودند، پویایی و خردورزی و نیز رصد چالش‌های موجود در جامعه را بر عهده دارد. بر این ‌اساس هیئت اندیشه‌ورز هنر و رسانه، یکی از وظایف اصلی خود را تدوین رشته‌هایی در زمینۀ هنر و رسانه نهاده است تا در این راستا، پژوهش­گرانی از میان طلاب جوان تربیت شوند و آنان بتوانند در حوزۀ نظری به‌تبیین چالش‌ها و مسایل هنر و رسانه بپردازند.

۳. ویژگی‌های رشتۀ مطالعات هنر اسلامی

هیئت اندیشه‌ورز هنر و رسانۀ خراسان با رویکردی واقع‌بینانه به کمبودهای مطالعات طلاب جوان، رشتۀ مطالعات هنر اسلامی را تدوین کرده است. پس از اتمام واحدها، طلاب پژوهش­گر توانایی مراجعه به منابع اصلی و نیز پژوهش با رویکرد مسأله‌محور را خواهند داشت. دروس در دو عنوان کلی حوزوی و دانشگاهی تقسیم شده است. دروس حوزی شامل ۱۰۰ واحد است که ۴۵ واحد آن فقه، و ۵۵ واحد آن اصول است. طلبه ملزم است در کلاس درس فقه، کتاب مکاسب شیخ انصاری و درس اصول، کتاب رسائل و کفایه شرکت کند. دروس حوزه بر اساس ضوابط مرکز مدیریت حوزۀ علمیۀ خراسان خواهد بود. دروس دانشگاهی در سه سطحِ پیش‌نیاز و اصلی و اختیاری تنظیم شده است. در دروس پیش‌نیاز، دانش‌پژوه با برخی مباحث مقدماتی اجمالاً آشنا خواهد شد که پایه و اساس برای سرفصل‌های اصلی است. این دروس شامل تاریخ فلسفۀ اسلامی، تاریخ عرفان اسلامی و تاریخ فلسفۀ غرب است که دانش‌پژوهان را تنها با سیر تاریخی آشنا خواهد کرد به‌گونه‌ای که وارد مباحث اصلی نشوند. در سرفصل فلسفۀ هنر، پژوهشگر با مباحث پربسامد در هنر اسلامی روبه‌رو خواهد شد.  از آنجا که برای دانش‌پژوه، پژوهش ضرورت دارد، دو سرفصل با عنوان منبع‌شناسی و روش تحقیق عمومی تنظیم شده است. در مبحث منبع‌شناسی پژوهشگر با منابع اصلی و الکترونیک آشنا خواهد شد. آشنایی با زبان انگلیسی برای دانش‌پژوه لازم است؛ زیرا بسیاری از کتاب‌ها و پژوهش‌ها به زبان انگلیسی است. ۸ ‌واحد برای آشنایی با زبان انگلیسی در نظر گرفته شده است. در سرفصل اصلی به موضوعاتی توجه شده است که برای دانش‌پژوه کاربردی است. بر همین اساس ۶۶ واحد به‌عنوان سرفصل‌های اصلی و ۱۰ واحد به‌عنوان سرفصل‌های دروس اختیاری در نظر گرفته شده است. پژوهشگر می‌تواند از میان ۱۷ عنوانی که در ادامه می‌آید، ۵ عنوان را بر اساس سلیقۀ خود انتخاب کند.

۴. پیشتازی حوزه علمیه خراسان در تدوین رشتۀ مطالعات هنر اسلامی

حوزۀ علمیۀ خراسان با حضرت آیت‌الله عاملی مدیر خود، تحولی نو و روبه‌پیشرفتی را شروع کرد. یکی از اقدامات مهم ایشان تشکیل هیئت‌های اندیشه‌ورز است که بر اساس فرامین مقام معظم رهبری در آذر ماه ۹۵ بوده است. از‌جمله وظایف اصلی هیئت‌ها توجه به بحث آموزش در سطح کلان است. تدوین رشتۀ مطالعات هنر و رسانه می‌تواند در بیان مباحث نظری برای آموزش طلاب جوان، نقشی مهم داشته باشد. متأسفانه از میان مجموعه‌‌هایی که با حوزۀ علمیه مرتبط هستند و در زمینه‌های آموزشی فعالیت می‌کنند، توجهی به رشتۀ هنر نشده است. مجموعه‌هایی همچون پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ دانشگاه مفید؛ مؤسسۀ آموزش و پژوهشی امام خمینی (ره)؛ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشۀ اسلامی؛ موسسۀ عالی فقه و علوم اسلامی؛ جامعه المصطفی العالمیه؛ دانشگاه علوم اسلامی رضوی و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی. این نهادها تاکنون دغدغه و اهمیت اینگونه مباحث را توجه نکرده‌اند و در دانشگاه‌ها، مباحث نظری بیشتر با رویکرد غربی با نام «فلسفۀ هنر» مطرح بوده است. برخی از اساتید و طلاب جوان به‌تازگی دغدغۀ اینگونه مباحث را احساس کرده‌اند که نتیجۀ آن، تدوین رشتۀ حکمت هنر دینی در مؤسسۀ آموزش عالی هنر و اندیشۀ اسلامی بوده است. ضعف اصلی آن مؤسسۀ، غیر انتفاعی‌بودنش است. آنان گرچه سرفصل‌هایی مرتبط با حوزۀ دین تدوین کرده‌اند؛ اما بیشتر متقاضیان دانشجویانی هستند که دغدغۀ دین و اسلام را ندارند. حوزۀ علمیۀ خراسان به مباحث نظری در حوزۀ هنر و رسانه توجهی ویژه داشته است و در این زمینه با تدوین رشتۀ مطالعات هنر اسلامی، بستر را برای ژرف‌نگری طلاب جوان فراهم خواهد آورد.

۵.شرایط پذیرش دانش‌پژوه

طلاب جوان و مستعد پس از اتمام سطح یکِ حوزه و ثبت نام در سایت حوزه، بر اساس آزمون و مصاحبه فرا خوانده می‌شوند. مدت دورۀ سطح دو و سه، پنج‌ سال معادل دو و نیم سال تحصیلی است. دانش‌پژوهان طی این مدت، دروس حوزوی (فقه و اصول) را براساس سرفصل‌ها و آئین مرکز مدیریت حوزۀ علمیۀ خراسان می‌گذرانند و دروس تخصصی را که شامل درس‌های پیش‌نیاز و الزامی و اختیاری است، همزمان با دروس حوزوی پیش می‌برند. مدت هر نیمسال تحصیلی ۱۶ هفته است که هر واحد درسِ نظری مشتمل بر ۱۶ ساعت خواهد بود.

 

فهرست