همایش ملّی انقلاب اسلامی و افق تمدنی آینده

مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در مطلع بیانیه گام دوم انقلاب از تحقق تمدن نوین اسلامی به عنوان آرمان بزرگ انقلاب اسلامی ایران یاد کرده و فرمودند: “دهه‌های آینده دهه‌های شما است و شمایید که باید کارآزموده و پُرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آن را هر چه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه) است، نزدیک کنید. ” ایشان همچنین در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى در سال 1394‌ از تمدن نوین اسلامی به عنوان هدیه‌ای الهی یاد کرده و فرمودند: “ما به این پدیده‌ای که در انتظار آن هستیم میگوییم «تمدّن نوین اسلامی». ما باید دنبال تمدّن نوین اسلامی باشیم برای بشریّت؛ این تفاوت اساسی دارد با آنچه قدرت‌ها درباره‌ی بشریّت فکر می‌کنند و عمل می‌کنند؛ این به‌معنای تصرّف سرزمین‌ها نیست؛ این به‌معنای تجاوز به حقوق ملّت‌ها نیست؛ این به‌معنای تحمیل اخلاق و فرهنگ خود بر دیگر ملّت‌ها نیست؛ این به‌معنای عرضه کردن هدیّه‌ی الهی به ملّت‌ها است.”

بدیهی است که دستیابی به چنین تمدن بزرگی که در مبانی، مبادی و غایات خود با سایر تمدن‌های تاریخی و موجود بویژه تمدن حاضر غرب دارای تفاوت های اساسی و بنیادی است؛ نیازمند پژوهش گسترده در همه عرصه‌های تمدنی و دستیابی به نگاهی جامع و علمی در این زمینه و همچنین ساماندهی پژوهشگران متعهد انقلاب اسلامی و حتی جهان اسلام در این مسیر عظیم می‌باشد.

بر همین اساس پژوهشکده مشترک شهید صدر در نظر دارد، جهت بسط، تعمیق و تحقق  هدف اصلی بیانیه ارزشمند گام دوم انقلاب اسلامی ایران در راستای حرکت به سمت ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه) به عنوان آرمان اصیل انقلاب اسلامی ایران، اقدام به برگزاری همایش ملی با عنوان «اولین همایش ملی انقلاب اسلامی و افق تمدنی آینده» نماید.

برگزار کنندگان: دانشگاه جامع امام حسین (ع)، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام.

محورهای همایش

محورها و زیرمحورهای بخش مبانی تمدنی:

مبانی فکری و فلسفه تمدن
وضعیت تمدنی غرب و انقلاب اسلامی ایران
تربیت زمامدار و حکمرانی تمدنی
نظام سازی و دولت سازی تمدنی

محورها و زیرمحورهای بخش نظام سازی تمدنی:

فرهنگ و رسانه در افق تمدنی انقلاب اسلامی
جامعه سازی مسجد محور توسط شبکه بسیج
آموزش و پرورش در افق تمدنی انقلاب اسلامی
معماری و شهرسازی اسلامی _ ایرانی

محور ویژه همایش:

آرمان‌شهر انقلاب اسلامی

تاریخ‌های مهم

مهلت ارسال چكيده مقالات: 30 آبان 1400
مهلت ارسال متن كامل مقالات: 30 دی 1400
تاريخ برگزاري همايش: 24 بهمن 1400

اطلاعات تماس

سايت همايش: www.irhfc.ihu.ac.ir
تلفن تماس دبيرخانه: 76702445 – 021 (داخلی 234 – 312)
آدرس دبيرخانه: تهران، تهرانپارس، بزرگراه شهید باقری، تقاطع شهید سلیمانی شرق، خیابان رشید، خیابان نوکار غربی، کوچه شهید برادران صادقی 113، پلاک 112، مجتمع شهید اسداللهی. صندوق پستی: 1651674134
محل برگزاري: تهران – دانشگاه جامع امام حسین (ع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست