هنر اسلامی

معرفی کتاب: هنر اسلامی

ناشر: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی

نویسنده: دیوید تالبوت رایس

مترجم: ماه ملک بهار

کتاب هنر اسلامی به قلم دیوید تالبوت رایس هنرهای اسلامی را تقریبا در تمام بخش‌هایی که عموما جهان اسلام نامیده می‌شود پوشش می‌دهد و این مناطق عبارت‌اند از: خاورمیانه، اسپانیا (اندلس)، ترکیه، ایران، هند و آسیای‌میانه.
تصاویر گسترده هم به صورت سیاه و سفید و هم به شکل رنگی، تعداد قابل توجهی از مساجد، فرش‌ها، کاخ‌ها و آثار هنری مانند سفال، تصاویر دوره‌های اولیه امویان و عباسیان، مسلمان اسپانیا، سلجوقیان و عثمانی‌ها (از بالکان یا جنوب روسیه)، صفویه و مغول‌های هند، تاتارها و تیمور آسیای مرکزی را پوشش می‌دهند.
در این اثر با حقایق جالبی مواجه خواهید شد نظیر اینکه با وجود قرار گرفتن در منطقۀ زلزله خیز، معماران مناطقی که جز ترکیۀ امروزی است، علاقه‌مند به ساختن بناهای عظیم آجری بودند. در فصولی که مربوط به عثمانی‌ها و صفویه است، انفجار رنگ‌ها و نقش‌ها به چشم می‌خورد اما قبل از رسیدن به آن برهه، سلجوقیان قوم روم به عنوان مبتکرانی پدیدار می‌شوند که کاروانسراهای عتیق را ایجاد کرده و تأثیرات چین یا آسیای مرکزی را در کاشی کاری آنها وارد می‌کنند. در فصل مربوط به عثمانی‌ها نیز ابتدا مطالبی مربوط به معماری و سپس سفالگری وجود دارد.
برای هر کسی که می‌خواهد کمی درباره هنر اسلامی، سبک‌های استفاده شده و برخی از موارد پشت یک اثر هنری بداند، کتاب هنر اسلامی به قلم دیوید تالبوت رایس یک اثر عالی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست