وحدت حوزه و دانشگاه

به مناسبت بیستم و هفتم آذرماه، روز «وحدت حوزه و دانشگاه»

معرفی کتاب: «وحدت حوزه و دانشگاه»

نویسنده: علیرضا اعرافی

تحقیق و تنظیم: علی بخشی

دربارۀ کتاب:

در بخش نخست این کتاب با عنوان حوزه شامل تعریف و تاریخ تطور حوزه‌های علمیه شیعه، رسالت و وظایف حوزه، مزیت‌های تاریخی حوزه‌های شیعه که اشاره به سنت‌های آموزشی، اخلاقی و تربیتی دارد و همچنین مزیت‌های حوزه در دوره معاصر مورد تبیین قرار گرفته است.

در بخش دوم با عنوان دانشگاه مطالبی همچون پیشینه و عناصر دانشگاه، رسالت و وظایف دانشگاه‌ها در ایران و مزیت‌های نظام آموزشی و پژوهشی دانشگاه، آسیب‌شناسی دانشگاه و نیز با اسلامی کردن دانشگاه‌ها و الگو و شاخص‌های دانشگاه اسلامی به چشم می‌خورد.

بخش سوم این کتاب با عنوان مواجهه حوزه و دانشگاه به تبارشناسی مواجهه و اهمیت علوم انسانی و اجتماعی در ایران و غرب و نیز بحث امکان سنجی ارتباط بین علوم انسانی و معرفت دینی پرداخته و تعاملات علوم انسانی و دین را تبیین کرده است.

نویسنده در بخش چهارم این اثر با عنوان وحدت یا جدایی به تعریف وحدت، ضرورت و اهداف آن پرداخته و با آسیب شناسی وحدت، راهبردها و راهکارهای وحدت را متذکر شده است. قلمروها و رویکردهای وحدت از دیگر فصول این بخش است؛ در این بخش به کامیابی ها و ناکامی های وحدت و نیز منشور ارتباطی و تعاملی حوزه و دانشگاه پرداخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست